To, že pohár vína je dobrý na nervy, trávenie a celkový pocit uvoľnenia a šťastia vie hádam každý. Vedeli ste však odkiaľ pochádzajú zvyky spojené s jeho popíjaním, prípadne ako sa naň pozerali naši predkovia? Ak nie, čítajte ďalej a dozviete sa napríklad aj to, aké víno sa pije vo Vietname.
1. Zvyk štrngnúť si pochádza zo starého Ríma, kedy bola táto metóda používaná na uistenie všetkých okolo stola, že víno nie je otrávené. Ak si totiž viacero osôb spoločne spojilo poháre a štrnglo si, trochu nápoja sa vždy prelialo aj do pohára vedľa. Dnes však samozrejme nie je na mieste upodozrievať svojho hostiteľa z toho, že by mal za lubom vás otráviť. Ak však ochutná ako prvý víno, ktoré práve otvoril vedzte, že ide takisto o staroveký zvyk. Tento však pochádza z antického Grécka – hostiteľ sa vždy z fľaše napil ako prvý aby tak preukázal, že víno nie je otrávené.
2. Keď už sme pri starovekých civilizáciách, nedá sa povedať, že by vínu v týchto časoch holdoval celý svet. Napríklad v Egypte sa červené víno považovalo za krv človeka, ktorý sa neúspešne pokúsil zabiť bohov. Tým si Egypťania takisto vysvetľovali fakt, že keď sa to s vínom preženie, osoba sa správa iracionálne a zabúda. V Ríme si ale na tomto nápoji pochutnávali radi a často, avšak vždy len muži. Ženám bolo pitie vína z neznámych dôvodov zakázané.
3. Čo sa týka novších dejín, o vynaliezavosti Američanov počas prohibície toho vieme relatívne dosť. Zaujímavý je aj fakt, že výrobcovia hroznového džúsu v tom čase uvádzali na etikete svojho výrobku takéto upozornenie: “Nenechávajte tento koncentrát v sude po dobu 20 dní, pretože sa môže zmeniť na víno.”
4. Máte radi víno, cestovanie, nevšedné zážitky a experimentovanie? Ak áno, kúpte si letenku do Vietnamu a priamo v jeho hlavnom meste ochutnajte ryžové víno pokryté haďou krvou, ktorého zabijú priamo pred vami. Ak sa vám to máli, môžete do svojho drinku pridať aj hadie srdce.
5. Víno sa dá rozoznať nie len podľa chute, ale aj špecifickej vône. Svoje by o tom vedel povedať Richard Juhlin, ktorý v roku 2003 rozoznal na základe vône 43 druhov z 50. Takéto niečo však dokážu len tí najväčší profíci, obyčajní laici by sa teda mali spoliehať predovšetkým na chuť.
6. Čo sa týka skladovania vína, nedržte ho v kuchyni. Teplotné výkyvy spôsobené zapínaním a vypínaním rúry či sporáka mu totiž nerobia dobre. Takisto by ste ho však nemali mať ani v chladničke. Ideálnym miestom je tmavý, chladný kút, prípadne vínna pivnica. Ak máte viacero fliaš, určite ich skladujte vodorovne so zemou, keďže v inej polohe by sa mohol korok vysušiť a zmenšiť, čoho dôsledkom by do fľaše prenikol vzduch a víno by znehodnotil.